Дискусія навколо перейменування одного з найбільших міст Київщини триває
Про це повідомляє інформаційний портал "MYHISTORY" із покликанням на "Моя Київщина".
Перша письмова згадка міста Бровари датується 1628 роком. Історію виникнення назви повʼязують із професією бровар, себто пивовар, а “Броварі” - це множина від слова “бровар”. Є дані, що назву “Броварі” використовували до 1969 року.
У червні Верховна рада зареєструвала проєкт постанови, де пропонують офіційно перейменувати Бровари на Броварі (документ тут). Автори ініціативи нардепи на чолі із Романом Лозінським (фракція "Голос"). Вони вважають, що такі зміни необхідні аби виконати вимоги закону про деколонізацію топонімів та засудження й заборону пропаганди російської імперської політики в Україні.
Думку ініціаторів підтримує й Національна комісія із стандартів державної мови. Відповідно до її висновку, “форма «Бровари» є одним із результатів русифікації українського мовного простору, зокрема топонімічного, тому потребує заміни питомо українською формою «Броварі» (повний текст тут).
Нагадаємо, що ця ж Національна комісія із стандартів державної мови ще у червні 2023 року затвердила перелік населених пунктів назви яких не відповідають правилам української мови. Бровари теж включили до такого списку.
Після оприлюднення цього переліку, згідно з законом, органи місцевого самоврядування мали 6 місяців, щоб провести консультацію з громадськістю, а потім внести на розгляд Верховної ради пропозиції щодо перейменування їхнього села, селища чи міста.
У свою чергу, виконавчий комітет Броварської міської ради надіслав до парламенту лист, де вказав, що пропозиції щодо зміни назви міста Бровари відсутні. На їхню думку, для цього не має підстав.
До того ж мер Броварів Ігор Сапожко не підтримує зміну назви міста. За словами міського голови, є висновок Інституту історії України, Національної академії наук України, є висновки Інституту козацтва НАН, Інституту української мови НАН, в яких зазначено, що місто має називатися Бровари.
“Враховуючи, що вже неодноразово розглядали на профільному комітеті ВР ініціативу перейменування міста, неодноразово були наші звернення з певними обґрунтуваннями, депутати сьогодні вирішили ще й прийняти відповідне рішення органу місцевого самоврядування і звернутися до Верховної Ради щодо того, щоб залишити історичну назву міста Бровари. На мою думку, враховуючи незалежні опитування, сьогоднішнім голосуванням, коли 24 депутати підтримали звернення до ВР, ми чітко висловили думку жителів, що місто має називатися Бровари”, - заявив він.
Також проти перейменування виступив Олег Лісогор, мешканець Броварів, багаторазовий чемпіон світу та Європи з плавання.
"Давно вже чув, що хочуть змінити назву славетного міста, в якому я народився, виріс, навчався, робив свої перші кроки в спорті. Я - категорично проти. По-перше, це особливо нічого не змінює і не на часі. По-друге, це заміна усіх документів і трата грошей. По-трете, звично казати з твердим закінченням та й історія каже, що це було місце, де збиралися майстри пивоваріння і від слова "бровари" - "пивовари", "бродіння" - пішла назва міста. Тож я, як і раніше, все одно буду казати: "Говори, не говори – краще місто Бровари", – сказав чемпіон.
Спортсменка із Броварів, майбутня учасниця Олімпійських ігор у Парижі, борчиня вільного стилю Аліна Грушина (Акобія) теж не підтримує ідею зміни назви міста на Броварі.
“Я б не хотіла, щоб місто мало назву Броварі! Взагалі не бачу в цьому ніякої логіки. У нас прекрасне місто і його назва - Бровари. Навіщо взагалі щось змінювати в назві?!” - зазначила Грушина.
Утім, виникає закономірне питання – чи є спортсмени достатньо компетентними для того, щоб висловлювати свої експертні думки з приводу історичного та топографічного (та й куди правди діти – політичного) питання?
У будь-якому разі, відповідно до закону, остаточне рішення щодо перейменування має ухвалити Верховна Рада на підставі рекомендацій Нацкомісії зі стандартів державної мови.