Науковці припускають, що Переяслав заснували не у 907 році, а пізніше: Олександр Колибенко провів про це лекцію

2024-09-30 19:14:52
Науковці припускають, що Переяслав заснували не у 907 році, а пізніше: Олександр Колибенко провів про це лекцію

У Переяславській публічній бібліотеці провели першу лекцію циклу “Велична історія маленького міста”. Говорили про те, як, коли і чому заснували наше місто

26 вересня у читальній залі Переяславської публічної бібліотеки провели лекцію на тему “Заклав город на броду тому і назвав його Переяславлем”. Лектором був заступник гендиректора НІЕЗ “Переяслав”, кандидат історичних наук, професор Олександр Колибенко. Її влаштували у межах спільного проєкту місцевого заповідника та публічної бібліотеки “Велична історія маленького міста”.

Мета проєкту – популяризувати місто Переяслав. Більшість містян знають загальну історію, та все ж є моменти, які ніколи не виносили на широкий загал.

– Переяслав як державотворче місто заслуговує на висвітлення своєї історії, а особливо давньоруського періоду. Саме це і зробить наш лектор Олександр Володимирович. Плануємо такі зустрічі кожного місяця. У жовтні присвятимо лекцію Михайлу Сікорському. Також хочу передати бібліотеці наші напрацювання – матеріали розвідок із наших круглих столів, – зазначив завідувач навчально-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ “Переяслав” Тарас Нагайко.

Олександр Колибенко розпочав лекцію з пояснення назви “Заклав город на броду тому і назвав його Переяславлем”. Це фраза із літопису руського, з яким зазвичай і пов’язують наше місто. Та, як виявилось, цей літопис складний літературний твір, а вислів є лише спробою по-простому пояснити походження назви широкому загалу – так звана народна етимологія.

Проблема, що виникла навколо теми створення нашого міста, полягає в тому, що перша згадка припадає на 907 рік, хоча тільки в 992-му записано про заснування міста Володимиром Святославовичем. Є кілька версій чому так сталось:

– Деякі науковці пояснювали це тим, що в першу дату все ж було засновано місто, а в іншу – укріплено. Також є радянська теза про перенос міста, але це не притаманно нашим територіям, на яких населення було постійним. Перша згадка з’явилась у договорі Русі з греками, який наведений у літописі. Такий собі “документ у документі”. Щодо дати 992 рік, то вона наведена в звичайній літописній статті, але через майже 120 років. Це також викликає сумніви. Часто коли не вистачає джерел застосовують матеріали із Біблії, – розповів Олександр Колибенко.

Однак, за його словами, є джерело, яке точно вказує дату заснування Переяслава, – “Похвала князю Володимиру” 30-х років ХІ століття, у якій Яків Мніх зазначив, що “на п’яте літо після хрещення Русі Володимир заснував Переяслав”. Тобто це приблизно 992-993-ті роки.

– У іншому літописі зазначається, що у 988 році Володимир вирішив збудувати нові міста навколо Києва на річках – Десна, Трубіж та інші. Хоч йдеться про маленькі городища, але можна говорити і про переяславські Змієві вали. Там був Трубізький брід, через який пробирались печеніги для нападу, тому його потрібно було закрити. Після побудови міста воно стало найбільшим за укріпленням на Русі – 12 гектарів. Так було повністю перекрито брід та могли розташовуватися військові гарнізони, – пояснив лектор.

Унеможливлює заснування у 907 році й те, що за 170 років розкопок у Переяславі не знайшли жодного фрагменту кераміки цього періоду історії. Під час особистих розкопок Олександра Колибенка найдавніша знахідка датувалась другою половиною Х століття.

Мета проєкту – популяризувати місто Переяслав

Олександр Колибенко розпочав лекцію з пояснення її назви

Всі уважно слухали лектора

Говорили про те, як, коли і чому заснували наше місто

Лектор розвіяв міфи щодо заснування міста

Працівники бібліотеки дізнались нове про наше місто

Наприкінці всі зробили спільне фото

Всі матеріали на сайті захищені згідно законодавства України
Розробка сайту - FOBS